Strona głównaTechnologiaOfertaKontakt

    Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową

Więźba dachowaOcieplenie poddasza – to wyzwanie i próba solidności dla wykonawców. Wykonanie efektywnego ocieplenia przy użyciu materiałów tradycyjnych takich jak wełna czy styropian wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Poddasze jest szczególnie narażone na niewłaściwe wykonanie izolacji termicznej. Przy zastosowaniu materiałów tradycyjnych, największych problemów dostarcza docinanie i odpowiednie ich spasowanie, przekładające się na późniejszą efektywność termoizolacji poddasza. Dość często występujące skomplikowane konstrukcyjnie dachy, przepełnione wykuszami, lukarnami czy oknami połaciowymi posiadają ogromną ilość połączeń konstrukcyjnych będących trudnymi miejscami do zaizolowania.
Straty ciepłaPylenie materiału negatywnie wpływające na komfort pracy powoduje, że staje się ona o wiele trudniejsza i niejednokrotnie zmusza do pospiesznego układania materiału, co bardzo często prowadzi do pojawiania się licznych błędów w sztuce budowlanej. Prawidłowe wykonanie izolacji termicznej ma ogromne znaczenie i wpływ na jej efektywność. W przypadku błędnego wykonania straty z tytułu energii grzewczej mogą sięgać aż do 70%. Kolejnym problemem dość często występującym w dociepleniach poddaszy materiałami tradycyjnymi są błędy w budowie systemu wentylacji dachu prowadzące do zawilgacania materiału termoizolacyjnego a w dłuższym okresie eksploatacji, elementów konstrukcyjnych więźby dachowej. Często ignorowanym i bagatelizowanym elementem jest folia paro izolacyjna. Ma ona zapewnić separację materiału izolacyjnego przed parą wodną powstającą na poddaszu. Skutkami przedostawania się pary do włókien izolacji termicznej jest jego zawilgocenie mające destrukcyjny wpływ. W skrajnych przypadkach może dojść do zawilgocenia więźby dachowej oraz pleśnienia i gnicia. Ciągłość materiału izolacyjnego w dużym stopniu wpływa na efektywność i skuteczność docieplenia, wilgoć będąca niczym innym jak wodą, zmniejsza izolacyjność termiczną materiału wykazującego zwiększoną higroskopijność.

Przekrój poddaszaWyżej wymienione sytuacje pojawiające się po kilku latach eksploatacji budynku, często spędzające sen z powiek lokatora, nakłaniają do próby naświetlenia problemu i jego skutecznego rozwiązania i pozbycia się lub zawczasu, wybrania odpowiedniej technologii wolnej od tego typu ryzyka, dającej pewność, że po latach nie pojawią się wady, niezwykle kosztowne do usunięcia.

Ocieplenie poddaszaDlatego, chcemy zaproponować Państwu system natryskowy zamknięto komórkową pianką poliuretanową, idealnie nadający się do izolowania poddaszy w polskim klimacie. W warunkach klimatycznych, które wbrew pozorom są dość wymagające z powodu dużych skoków i różnic temperatur oraz wilgotności zależnie od pory roku.

Chcąc zapewnić poddasze ciepłe w zimie i przyjemnie chłodne w lecie przy niskich nakładach na energię potrzebną do Ocieplenie poddaszawytworzenia odpowiedniego klimatu, trzeba zastosować efektywny materiał termoizolacyjny o niskim poziomie infiltracji oraz wysokich parametrach izolacyjnych. Pianka poliuretanowa spełnia te wymagania oraz daje pewność trzymania parametrów przez dziesięciolecia. Dzięki sztywnej strukturze oraz wysokiej adhezji nie ulega pyleniu, osuwaniu czy obwieszaniu. Pianka nie zmienia gabarytów w czasie nie kurczy się nie ulega procesowi utleniania się, więc „nie znika” tak jak niektóre materiały tradycyjne. Niezależnie od skomplikowania konstrukcji więźby dachu, pianka wnika we wszystkie najmniejsze szczeliny i wypełnia je dając pewność, że nie mamy mostków cieplnych. Infiltracja zjawisko często bagatelizowane przez producentów wełny mające istotny wpływ na izolacyjność termiczną materiału. Wentylowanie (infiltracja) materiałów włóknistych, która jest koniecznością prowadzi również do generowania strat ciepła. Dzięki strukturze zamknięto komórkowej, pianki poliuretanowej problem ten nie dotyczy. Efektywność izolacyjna materiałów włóknistych uzależniona jest od wilgotności panującej w przegrodzie i jest ona tym gorsza im wyższa jest wilgotność.

Ocieplenie poddaszaPianka zamknięto komórkowa jak sama nazwa mówi posiada strukturę uniemożliwiającą dostęp wilgoci do jej wnętrza, dlatego poziom wilgotności panujący w jej otoczeniu nie ma żadnego wpływu na izolacyjność termiczną tego materiału.

Ciągle rosnące koszty energii zmuszają do inwestowania w coraz skuteczniejsze systemy izolowania termicznego. Początkowo wysokie koszty związane z inwestycją w termoizolację zwracają się w okresie krótszym niż 10 lat a stale rosnące ceny energii dodatkowo okres ten skracają, dając nam po okresie amortyzacji stabilność energetyczną i częściowe uniezależnienie od jej dostawców.

Do 2008 roku Polskie normy budowlane w zakresie współczynnika przenikania ciepła, wymagały zapewnienie parametrów izolacyjnych przegród zewnętrznych na poziomie U=0,3 W/(m²·K). Po 2008 roku wymagania w zakresie współczynnika przenikania ciepła zostały zaostrzone do poziomu U=0,25 W/(m²·K).


Zestawienie energochłonności (gradient) i parametrów U dla poszczególnych grubości izolacji termicznej z zamknięto komórkowej pianki poliuretanowej:

  Gradient docieplenia   3cm - U=0,733 W/(m²·K)
4cm - U=0,550 W/(m²·K)
5cm - U=0,440 W/(m²·K)
6cm - U=0,367 W/(m²·K)
7cm - U=0,314 W/(m²·K)
7,4cm - U=0,297 W/(m²·K) – Polskie Normy Budowlane do 2008 roku.
8cm - U=0,275 W/(m²·K)
8,8cm - U=0,250 W/(m²·K) – Polskie Normy Budowlane po 2008 roku (standardowe).
9cm - U=0,244 W/(m²·K)
10cm - U=0,220 W/(m²·K)
11cm - U=0,200 W/(m²·K) – Budownictwo energooszczędne.
12cm - U=0,183 W/(m²·K)
13cm - U=0,169 W/(m²·K)
14cm - U=0,157 W/(m²·K)
15cm - U=0,147 W/(m²·K) – Budownictwo wysoko energooszczędne.
16cm - U=0,138 W/(m²·K)
17cm - U=0,129 W/(m²·K)
18cm - U=0,122 W/(m²·K)
19cm - U=0,116 W/(m²·K)
20cm - U=0,110 W/(m²·K)
21cm - U=0,105 W/(m²·K)
22cm - U=0,100 W/(m²·K) – Budownictwo pasywne.
23cm - U=0,096 W/(m²·K)


PoddaszeNatrysk z zamknięto komórkowej pianki poliuretanowej na poddaszu wykonuje się bezpośrednio na folię paro przepuszczalną lub pełne deskowanie, między krokwiami więźby dachowej, dodatkowo w celu zmniejszenia mostków cieplnych na krokwiach, stosuje się kilkucentymetrowy natrysk. Tak wykonana termoizolacja stanowi szczelną barierę dla czynników zewnętrznych oraz dla pary wodnej z wnętrza budynku, idealnie tłumi hałasy atmosferyczne takie jak deszcz, grad czy wiatr. Efektywnie usztywnia całą konstrukcję więźby dachowej oraz uszczelnia newralgiczne miejsca połączeń okien połaciowych, lukarn czy dachu ze ścianą kolankową.
Pianka PUR, daje nam możliwość zastosowania cieńszej warstwy izolacji (w porównaniu z materiałami tradycyjnymi) bez straty na parametrach termicznych, co obniża koszty zabudowy poddasza płytami gipsowymi oraz daje więcej cennej przestrzeni w przypadku adaptacji już istniejących niskich strychów.
Przy zastosowaniu zamknięto komórkowej pianki poliuretanowej nie stosuje się foli paro izolacyjnej, materiał ten posiada wystarczający opór dyfuzyjny.


Zapotrzebowanie na energię grzewczą dla budynków:

  Poziom ocieplenia budynków   z lat 60-tych - 350 kwh/m² na rok
z lat 80-tych - 220 kwh/m² na rok
standardowych - 120 kwh/m² na rok
energooszczędnych - 60 kwh/m² na rok
wysoko energooszczędnych - 30 kwh/m² na rok
pasywnych - 15 kwh/m² na rok

Natryskowa pianka poliuretanowa to tworzywo bezpieczne. Spieniony poliuretan to związek obojętny fizjologicznie. Stosowane przez naszą firmę surowce, posiadają wszystkie wymagane atesty.

Pianka poliuretanowa PUR Efektywne:

- ocieplenie
- ocieplanie
- docieplenie
- docieplanie
- izolacja
- izolowanie
- termoizolacja
- termorenowacja
- termomodernizacja
 
- termiczna
- przeciwwilgociowa
- natryskowa
- pozioma
- pionowa

pianką, pianą poliuretanową PUR

obiektu mieszkaniowego:
 
- poddasza użytkowego
- poddasza nieużytkowego
- dachu
- strychu
- ściany
- stropu
- podłogi
- fundamentu
- i innych..
Pianka na poddaszu
 
Poddasze ocieplone pianką poliuretanową
 
Natrysk pianki

Kontakt: tel. 510-775-497  |  e-mail: eko-pur@wp.pl  | formularz kontaktowy  | www.eko-pur.pl