Strona głównaTechnologiaOfertaKontakt

   Co to jest - zamknięto komórkowa pianka poliuretanowa ?

Struktura piankiZamknięto-komorowa (min.95%) pianka poliuretanowa powstaje przez zmieszanie dwóch płynnych składników w stosunku 1:1 zwanych w skrócie MDI: poliolu i izocyjanianu. W wyniku zmieszania powstaje reaktywna mieszanina, która w czasie około 10 sekund spienia się (wydzielając ciepło) i twardnieje uzyskując twardą i zamknięto komórkową strukturę. Nakładana poprzez hydrodynamiczny wysokociśnieniowy natrysk przy pomocy pistoletu tworzy trwałą i odporną na czynniki zewnętrzne powłokę o doskonałych właściwościach termicznych i hydroizolacyjnych. Komponenty zawarte w składnikach zawierają ekologiczne środki spieniające (HFCs) nie niszczące warstwy ozonowej ziemi.
Zamknięto komórkowa piana poliuretanowa charakteryzuje się wyższą gęstością w porównaniu z pianką otwarto komórkową. Gęstość ta zawiera się w przedziale od 32 do 60 kg/m3. Pianka otwarto komórkowa posiada gęstość w przedziale 12 do 35 kg/m3.

Oszczędzanie energii

Oszczędzanie energii w obecnych czasach nabiera szczególnego znaczenia w związku z galopującymi cenami surowców nie odnawialnych. Zmniejszanie strat cieplnych budynków poprzez instalację skutecznych i efektywnych systemów ociepleń pozwala na oszczędzanie energii i nakładów na nią poniesionych oraz na ochronę środowiska naturalnego. Kierując się taką polityką ograniczamy w znaczący sposób emisję gazów cieplarnianych, co przekłada się na zmniejszanie zagrożenia globalnym ociepleniem klimatu. Musimy wiedzieć że kopalniane źródła energii są ograniczone. W następstwie ciągłej i nieograniczonej ich eksploatacji zaczną występować ich braki co w konsekwencji spowoduje galopujący wzrost cen energii. Dlatego inwestycja w izolację termiczną budynku i dążenie do jego pasywności pozwala na uniezależnienie się od dostawców energii do niezbędnego minimum. W wielu przypadkach koszty poniesione na termomodernizacje amortyzują się w ciągu mniej niż dziesięciu lat.

Termoizolacja starych budynków

Termoizolacja to niezwykle istotny element budynku decydujący o jego parametrach energooszczędności i ochrony środowiska. Dlatego już dziś warto inwestować w termomodernizacje starych budynków stosując solidne systemy pian zamknięto komorowych. Dotyczy to zarówno budownictwa mieszkaniowego jak i przemysłowego oraz inwentarskiego.

Termoizolacja nowych budynków

Budując nowy budynek warto już na etapie projektowym podjąć decyzję o zastosowaniu energooszczędnej izolacji termicznej. Pozwoli to na uniknięcie w przyszłości kosztownych termomodernizacji . Trzeba wiedzieć że koszt wykonania izolacji na etapie nowobudowanego budynku jest o wiele niższy niż koszt modernizacji istniejącego budynku. Dlatego warto rozważyć ze szczególną starannością decyzje dotyczące termoizolacji niezależnie czy jest to budownictwo przemysłowe, mieszkaniowe czy inwentarskie w trosce o własne bezpieczeństwo finansowe i środowisko naturalne.

Świadectwo energetyczne budynku

W związku z dyrektywą 2002/91/EC Unii Europejskiej, Świadectwo Energetyczne Budynku muszą posiadać: budynki nowe powstałe w Polsce od 2009 roku i stare wprowadzane do obrotu - sprzedawane lub wynajmowane. Świadectwo ma wpływać na wartość nieruchomości, cena ma być uzależniona od poziomu energooszczędności.  

Zastosowanie pianki poliuretanowej

Dwu komponentowy system natryskowy lub wlewowy stosowany bezpośrednio na budowie przy użyciu wyspecjalizowanych maszyn. Natryskując tworzy jednolitą i twardą powłokę izolacyjną pozbawioną łączeń i przerw. Ryzyko wystąpienia mostków termicznych zostaje wyeliminowane do minimum. Cechy takie jak idealna przyczepność do podłoża i dopasowywanie się do różnorodnych powierzchni i kształtów oraz bezproblemowe i skuteczne wypełnianie niedostępnych miejsc stawia piankę poliuretanową na pierwszym miejscu wśród pozostałych termoizolacji.
 
Szybkość aplikacji pozwala na zwiększenie wydajności prac izolacyjnych w porównaniu z innymi systemami. Przyspieszenie prac jest niezwykle ważne w gałęzi przemysłu, gdzie każdy dzień przestoju spowodowany pracami termo modernizacyjnymi naraża przedsiębiorstwo na straty finansowe.
 
Wszechstronność pianki poliuretanowej pozwala na wykonywanie prac izolacyjnych w całym sektorze budowlanym i przemysłowym. Rozwijająca się dynamicznie w Europie gałąź budownictwa pasywnego w coraz większym stopniu korzysta z rozwiązań poliuretanowych dających znakomite rezultaty dzięki niskiemu poziomowi infiltracji i doskonałym parametrom izolacyjności termicznej.
 
Zastosowanie pianki poliuretanowej sięga od izolacji przeciwskropleniowych hal przemysłowych poprzez izolacje termiczne poddaszy i  obiektów inwentarskich oraz gospodarczych. Pianka poliuretanowa daje ogromne możliwości przy wykonywaniu izolacji dachów płaskich szybki czas aplikacji sięgający do 1000 mkw. w ciągu jednego dnia powoduje że jest systemem niedoścignionym dla konkurencyjnych rozwiązań. Powłoka nałożona na dach stanowi termo i hydro izolację, którą pokrywa się ochronną farbą przed promieniowaniem UV.
 
Zamknięte komórki pianki poliuretanowej powodują że izolacja termiczna wykonana technologią natryskową jest wodoodporna i szczelna. Dzięki temu nie występuje powodujące wiele problemów zjawisko "punktu rosy", "dyfuzji i kondensacji pary wodnej".

Najważniejsze zalety

w skrócie
Izolacja bez łączeń Przez natrysk izolacji z pianki poliuretanowej powstaje warstwa izolacyjna bez spoin i przerw, bez powodujących straty cieplne mostków termicznych.
Wysokie parametry termoizolacyjne Wyjątkowo niski współczynnik przenikania ciepła pianki poliuretanowej, w porównaniu z innymi tradycyjnymi materiałami izolacyjnymi. Oszczędność cennej przestrzeni.
Trzymanie parametrów termicznych Dzięki strukturze zamkniętych komórek nie występuje zjawisko magazynowania wilgoci, które powoduje w materiałach tradycyjnych spadek izolacyjności termicznej.
Izolacja skomplikowanych miejsc Dzięki natryskowi można bez problemu izolować skomplikowane i niedostępne miejsca  – odpada żmudne docinanie.
Doskonała przyczepność do podłoża Pianka poliuretanowa posiada doskonałą przyczepność, nadaje się niemal do każdego podłoża jak np. blacha trapezowa, płyty OSB, folia paro przepuszczalna, papa.
Zwiększenie żywotności obiektów Twarda, trwała pianka poliuretanowa o zamkniętych komórkach usztywnia konstrukcję dachu i zwiększa żywotność budynków.
Szybkość układania izolacji Szybkość aplikacji przy sprzyjających warunkach do 1000 m2 powierzchni dachu dziennie przy pomocy jednej maszyny.
Poprawa klimatu w budynku Mieszkańcy budynków ocieplonych zamknięto komórkową pianką poliuretanową potwierdzają poprawę klimatu w mieszkaniu.
Niewielki ciężar materiału Niewielki ciężar pianki poliuretanowej prawie nie obciąża elementów konstrukcyjnych, co zwiększa bezpieczeństwo np. przy silnym obciążeniu dachów śniegiem.
Zapewnienie jakości Pianka poliuretanowa - posiada wszelkie certyfikaty które dostarczane są inwestorowi.
Skuteczna i opłacalna izolacja Zamknięto komórkowa pianka poliuretanowa.

Ogólne informacje techniczne

Współczynnik przewodzenia ciepła dla zamknięto komórkowej pianki poliuretanowej zawiera się w przedziale 0,020 - 0,028 W/(m·K).

Ochrona przed mrozem i upałem w zakresie od -60 °C do +130 °C.

Odporność na kwasy i zasady, wodę morską, spaliny przemysłowe oraz węglowodory alifatyczne (oleje mineralne, benzynę, olej napędowy).
Hala
 
Natrysk pianki

Parametry techniczne

Tabela parametrów pianki

Kontakt: tel. 510-775-497  |  e-mail: eko-pur@wp.pl  | formularz kontaktowy